Dôchodky aj rodičovské príspevky mimoriadne stúpnu. O koľko?

Dobré správy pre seniorov aj rodičov – Národná rada tento týždeň v utorok schválila, že dôchodky aj rodičovský príspevok sa budú mimoriadne zvyšovať. Rodičovský príspevok sa vďaka schválenému návrhu mimoriadne zvýši už od 1. augusta v takom rozsahu, ako by sa zvýšil valorizáciou až od 1. januára 2024. K tej už však následne nedôjde. Pre rodičov, ktorý predtým pracovali, sa zvýši jeho suma na 473,30 eura. Pre tých, ktorý nepracovali, na 345,20 eura.

Prilepšia si aj seniori

Rovnako tak v hlasovaní prešiel návrh aj o skoršej možnosti valorizácie dôchodkov. Aj tie nakoniec budú “nové” už od 1. júla tohto roka. Zvýšia sa o 10,6 percenta, čo je dôchodcovská inflácia nameraná za 9 mesiacov od júla minulého roku do 30. marca tohto roku. Dôchodcovia si tak mesačne prilepšia o 61 eur.

Okrem finančných prídavkov Národná rada schválila aj novinku pre Sociálnu poisťovňu. Tá bude musieť viesť elektronický účet poistenca, ktorý nahrádza doterajší individuálny účet poistenca. Rovnako bude mať za účelom dôsledného informovania poistenca v budúcnosti povinnosť zasielať klientovi informáciu o predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia, tzv. dôchodkovú prognózu. Poistenca bude informovať nielen o prognóze jeho dôchodku, ale aj o premenných, od ktorých je jeho budúca penzia závislá.

Blog

PZP a havarijné
poistenie
online
na 3 kliky!

PZP online
Havarijné online

Kontaktný formulár