Havarijné poistenie na staršie auto – áno alebo nie?

Pri nových automobiloch je takmer automatické, že si majiteľ hneď po kúpe uzavrie na auto nielen povinné zmluvné poistenie, ale aj havarijné kasko poistenie. Ale oplatí sa uzatvárať havarijné poistenie aj na staršie a jazdené vozidlá?

Čerstvý majiteľ nového automobilu sa asi ťažko zmieri s predstavou, že by sa jeho nablýskanému plechovému miláčikovi niečo stalo a pri tom by sa poškodil. Každý rok preto neváhajú platiť pri nových a drahých autách nemalé sumy za havarijné poistenie, aby prípadný účet za škodu uhradila poisťovňa.

Pri finančne nákladných opravách nových vozidiel s drahými náhradnými dielmi sa to jednoznačne oplatí. Aj pri slabšom náraze, ktorého oprava vyžaduje napríklad výmenu a lakovanie nárazníka a niektorý svetlomet, sa vyšplhá účet na stovky eur a neraz prekročí aj tisícku. Pri bežných vozidlách nižšej a strednej triedy má havarijné poistenie určite zmysel do piateho až šiesteho roku veku vozidla, u drahších áut sa oplatí aj pre ešte o niečo staršie vozidlá.

Lacné auto a drahá poistka

Avšak zhruba od desiatich rokov veku vozidla už havarijné poistenie nebýva pre klienta vzhľadom na výšku spoluúčasti a ročnú sumu poistného príliš výhodná. Ak je hodnota vozidla napríklad 5 000 eur a ročné poistné 400 eur, tak určite stojí za zváženie, či má takéto poistenie ešte vôbec nejaký ekonomický zmysel. Základným parametrom pre výpočet poistného je aktuálna cena vozidla.

Pre nové vozidlá je to cena uvedená na faktúre od predajcu, pre ojazdené vozidlá je to všeobecná hodnota vozidla. Cena poistky pre staršie vozidlá je preto logicky nižšia, ako pri nových autách. Ale nie v rovnakom pomere, v akom klesá všeobecná hodnota. Cena náhradných dielov sa totiž pre rovnaké vozidlá rôzneho veku nelíši. 

Nárazník na dve vozidlá rovnakej značky a typu, ale s rozdielnym vekom, stojí na obe rovnako, aj keď časové ceny oboch vozidiel môžu byť veľmi odlišné. Poisťovňa ale uhradí aj majiteľovi starého auta po odpočítaní spoluúčasti celú faktúru za opravu poškodeného vozidla.

Aj strata starého auta zabolí

V opačnom prípade, teda ak majiteľ nemá svoje vozidlo havarijne poistené a dôjde k škodovej udalosti bez iného vinníka, nedostane vôbec nič. To isté platí aj pre prípad odcudzenia vozidla. Naozaj veľmi nepríjemná situácia. No a rovnako ako tie nové, kradnú sa a búrajú aj automobily so starším dátumom výroby. Tak čo, oplatí sa poistiť aj staršie auto?

Na to si musí odpovedaž každý sám. Kto si však povie áno, môže v prípade nehody či odcudzenia čakať primeranú kompenzáciu. Poisťovňa vyčísli škodu, odráta dielce. ktoré sa dajú použiť a klientovi vyplatí rozdiel. Poistený sa tak nakoniec dostane k finančnej náhrade, za ktorú kúpi podobné auto, ako to zničené, resp. odcudzené.

Blog

PZP a havarijné
poistenie
online
na 3 kliky!

PZP online
Havarijné online

Kontaktný formulár